Dreadstuff, EButiken.nu webbshop, e-butik
   
 English  Svenska  Finnish  Dansk  Norsk Account Customer - Log In My Wishlist Contact Us Terms & Conditions Cart Contents Checkout Blog  
  Categories
   Bags

   Deposit seienstyle appointme

   Dreadlock Beads

   Dreadlock Maintenance Products

   Dreadlocks shampoo

   Dreadlocks tools

   Dreadlocks wax

   Get rid of dreadlocks

   Hair accessories

   Headband

   Jewelry

   Kit to make your own dreads

   Knitted Dreadlock hats

   Scarves
  Manufacturers
  What's New?
 Black small round hoop earrings
Black small round hoop earrings
15.94EUR
 Brown pointy wooden earrings with silver inlay
Brown pointy wooden earrings with silver inlay
8.24EUR
 Zig zag sick earring
Zig zag sick earring
10.44EUR
  Quick Find
 
Use keywords to find the product you are looking for.
Advanced Search
  Information
How to make dreadlocks
Rastatams wholesale
Dreadlocks
Goin dreadstuffs street team
Wholesale of Knotty Boys Dreadlocks products
Payment
Questions and answers about dreadlocks
Find us at facebook
Links
Seienstyle dreadlocks salon in stockholm / Dreadstuff shop
Maintnens of Dreadlocks
Terms
Privacy & cookies
Contact Us
Powered by Talex Webshop
Deposit Dreadlocks maintenance 43.96EUR

Dreads är oftast, för dom flesta som skaffar det, ett helt nytt sätt att ha håret på. Det kan vara lite knepigt att ha det och vissa tycker att det är lite svårt att underhålla håret själv. Man kan även stöta på olika problem under tiden, men det finns lösningar till dom flesta problemen.
Jag erbjuder dreadlockunderhåll och det spelar ingen roll hur dina dreads är gjorda eller hur länge du har haft dom, jag kan hjälpa alla.

Hur går det till?

Det jag gör är att jag går igenom dread för dread, tuperar håret i botten och virkar in allt löst hår. Jag tar även en tjockare tråd och knyter fast vid botten för att tajta till håret vid botten och packa ihop det. Denna tråd hjälper håret som den håller fast att dreada sig snabbare vid hårbotten när håret växer ut.
Om du har dreads som kanske har gått av så ta med dem, jag kan se till att sätta fast dom på rätt plats igen.

Tycker du t.ex. att du har för buckliga dreads eller för mycket hår som sticker ut, så finns det lösningar på detta också.
Har du en dread som har gått av eller är oregelbunden så går det alltid att sätta tillbaka dreaden och även virka in extra hår i dreadsen för att dom ska bli mera jämna.

En underhållning brukar ta ca 2 timmar att göra men alla är olika och beror lite på vilket skick dina dreads är i.
Jag tar ett timpris på 400 sek i timmen för att underhålla dreads.

Jag säljer även en mängd dreadlockprodukter i salongen som hjälper dina dreads att hålla sig rena och fina. Det är produkter från märket Knotty Boy från Canada och produkter från det amerikanska märket Dread Head.
Jag har även en hel del hårband just för dig som har dreads och dreadlocksmycken, dreadpärlor och dreadlock mössor.
Du kan även besöka min webshop - Dreadstuff för att kika på vad jag mera erbjuder. Har du några tips och idéer om mera saker du letar efter, tveka inte att höra av dig.


   Reviews
  Shopping Cart
0 items
  Manufacturer Info
Seienstyle dreadlocks salong Homepage
Other products
  Tell A Friend
 
Tell someone you know about this product.
  Reviews
Write a review on this product!
  Currencies
 Payson, Visa, MasterCard och Bank

 Visa, MasterCard

 Visa, MasterCard



Copyright © 2008 - 2012 Dreadstuff